top of page

#TOWARZYSZĄCE2023

idiom: U ŹRÓDŁA

29.04.2023 - 03.05.2023 | JCK

WARSZTATY

WARSZTATY
 

WARSZTATY TEATRALNE 

Warsztaty zostaną poprowadzone przez znakomitych artystów Jakuba Mieszałę i Klaudię Kręcisz. Warsztaty to niezwykła przygoda, których efekt tworzą ciało ludzkie i przedmioty w połączeniu z różnorodnymi mediami optycznymi. Warsztaty są adresowany zarówno do najmłodszych widzów jak i dorosłych. 

 

KLAUDIA KRĘCISZ 

Studentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, absolwentka studia aktorskiego „Art-Play” w Katowicach oraz Uniwersytetu Łódzkiego  na kierunku „Lingwistyka dla biznesu”. Występowała w takich spektaklach jak  „Zbrodnia i kara”, „Jak nie my to kto”, „W rytmie nocy” w reż. Tomasza Owczarka oraz w spektaklach pod patronatem fundacji Form.Art w Łodzi. Od lat śpiewa i tańczy na scenie, uwielbia słuchać muzyki jazzowej oraz oglądać filmy i seriale.  Od zawsze zakochana w teatrze i dobrym jedzeniu.         

 

JAKUB MIESZAŁA 

Urodzony 25.11.1994 r. w Jeleniej Górze. Student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie , Filia we Wrocławiu.  W latach 2013-2014 słuchacz Państwowego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu (Skiba) na specjalizacji teatralnej .Od 2011 roku członek Teatru Odnalezionego.   Brał udział w realizacjach tj: „Żywoty Świętych Osiedlowych” , „Odyseja Secound Life”, "Pierwszy raz", „TLEN”, „MALALA”. Oprócz zainteresowań teatralnych zajmował się trenowaniem narciarstwa biegowego- były zawodnik MKS Karkonosze.

WARSZTATY MEDIALNE 


GABRIELA STEFANOWICZ
Gabriela Stefanowicz - dziennikarka telewizyjna i radiowa. Redaktor naczelna Telewizji Strimeo a także korespondentka Telewizji Polskiej i Polskiego Radia z ziemi jeleniogórskiej. W swojej pracy stawiam na dobre historie i odkrywanie miejsc zapomnianych - a tych na Dolnym Śląsku jest jeszcze wiele. ​ 

WARSZTATY KRYTYKI PISANEJ 
RYSZARD GRZYWACZ

Ryszard Grzywacz, urodzony w lany poniedziałek. Monter urządzeń telekomunikacyjnych o specjalności telekomutacja, absolwent polonistyki w krakowskim Gołębniku oraz Reżyserii Teatrów Młodzieżowych – PWST we Wrocławiu. Nauczyciel języka polskiego w cieplickim Norwidzie. Entuzjasta Teatru, Sudetów i Sałaty. Współtwórca kilku fajnych spektakli teatru z Norwida. Ponieważ umie czytać i pisać, poprowadzi „Warsztaty krytyki”, w ramach których pozostanie oryginalny i elektronicznie trwały ślad po każdym wydarzeniu na Pestce’22. 

 

Będą to warsztaty zacierania granic pomiędzy sztuką (scena) a percepcją (widownia), w których powstające i publikowane teksty będą burzyły czwartą ścianę wydarzeń. Wystąpią tu bowiem artyści w fotelach zrymowani ze sceną a Pestka stanie się nie tylko festiwalem teatralnym i muzycznym ale również literackim!

WARSZTATY LALKOWE 

Warsztaty zostaną poprowadzone przez znakomitych artystów lalkarzy 

Adrianne Bieżan i Michała Skibę. Wizualne warsztaty lalkowe to niezwykła przygoda, których efekt tworzą lalki stołowe i przedmioty w połączeniu z różnorodnymi mediami optycznymi. Warsztay są adresowany do najmłodszych jak i dorosłych osób z zespołem Downa. 

ADRIANNA BIEŻAN

Adrianna Bieżan - absolwentka wydziału Lalkarskiego, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu. W czasie studiów zrealizowała spektakle: ,,Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie" oraz ,,Smacznego proszę wilka", ,,Księżycowe opowieści", które były grane w repertuarze AST oraz Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Od 2019 roku współpracuje z Teatrem im. Stefana Batorego. Zrealizowała spektakl ,,W końcu będzie ciepło" w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu Teatr na Faktach. Aktorka Teatru Dormana w Będzinie.      

 

MICHAŁA SKIBA

(ur. 15.01.1995r.). Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filii we Wrocławiu. Tytuł magistra uzyskał w 2019 roku. Aktor Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach. W teatrze brał udział w takich realizacjach jak “Ile żab waży księżyc?” reż. P. Jaszczak, “Łysek z pokładu Idy” reż. K. Dworakowski, czy “Wielkie gorące szybkie PUFF” reż. P. Chomczyk. Laureat Złotej Maski za najlepszą rolę w teatrach lalkowych za rok 2019. Współpracuje również z Teatrem Gliwicka 9a, z którym zrealizował spektakl pt. „Chopy” w reż. M. Dziaczko

WARSZTATY TEATRU FORMY 

 

Cichy teatr powstał z połączenia wielu pasji. Kochamy teatr, cyrk, rzeczy piękne, pracę z ludźmi, dobrą zabawę i kulturę. Działamy na wielu płaszczyznach- tworzymy i gramy spektakle, prowadzimy warsztaty, organizujemy i współorganizujemy wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Mamy wiele wypracowanych autorskich scenariuszy wydarzeń, ale też wciąż się rozwijamy i podejmujemy nowe wyzwania. Cichy Teatr to nie mury budynku tylko idea, która łączy w sobie teatr, cyrk i edukację kulturalną. Od lat działamy współpracując z firmami i instytucjami kultury bawiąc poprzez spektakle, warsztaty, pokazy, parady i różnorakie zajęcia. Najważniejsza dla nas jest sztuka i edukowanie w tym wymiarze.  Sztuka bowiem łagodzi obyczaje, ma właściwości terapeutyczne. Dziś w natłoku informacji i bodźców często zapominamy o jej zbawiennym wpływie. Przez odbiór sztuki oraz poznanie jej narzędzi, możemy pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Zachęcamy do tworzenia, bo zarówno dzieci, jak i dorośli czerpią radość z zabawy sztuką. Nauka cyrkowych sztuczek pomaga synchronizować obie półkule mózgowe, poprawia koordynację ruchową i koncentracje. Wytwarzanie różnych prostych form plastycznych relaksuje, dostarcza endorfin, rozwija manualne umiejętności. Zabawa w teatr pomaga się odprężyć, pozbyć strachu i wewnętrznych blokad, pobudza wyobraźnię i kreatywność. 

PLON

28.04.2023 - 03.05.2023 | Dziedziniec ZTA

PLON MIEĆ SMOKA

Interaktywna instalacja Niemiecko Serbołużyckiego 
Teatru Ludowego w Budziszynie

Interaktywna instalacja Niemiecko-SerbołużyckiegoTeatru Ludowego w Budziszynie [Deutsch-SorbischenVolkstheatersBautzen] w wielojęzycznej wersji polsko-niemiecko-górno-/dolnołużyckiej we współpracy z Karoline Schneider.

 

Drodzy Pedagodzy, Drodzy Szkolni Pracownicy Socjalni, Drodzy Wszyscy,

to, że obecne czasy są burzliwe zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, nie ulega wątpliwości. Życie codzienne jest ograniczone, codzienne życie szkolne jest trudne do zorganizowania, warunki ramowe ciąglestanowią przedmiot dyskusji i nie możnazapewnić całkowitego bezpieczeństwa ani nauczycielom, ani uczniom. Sytuacja polityczna w Europie dopełnia reszty, by codzienność pozbawić lekkości. W tym kontekścieżycia pedagodzy teatralni z Niemiecko-Sebołużyckiego Teatru Ludowego w Budziszynie wspólnie z niezależną artystką Karoline Schneider z Lipska stworzyli instalację na boisko szkolne, która otwiera różne przestrzenie, w których uczennice i uczniowie mogą marzyć.  Tu jest miejsce na inspirację, na twórcze myślenie o znakach czasu, na to, żeby samemu stać się aktywnym i odnaleźć swoje miejsce. Instalacja funkcjonuje w kilku językach i zaprasza niemieckojęzyczne, serbołużyckojęzyczne i polskojęzyczne uczennice i uczniów do wyrażenia siebie, a być możerównież do podzielenia się wspólnymi przemyśleniami. Tu w centrum uwagi pojawiają się między innymi powracające pytania„Kim jestem?” Tutaj z pomocą przychodzi dolnołużycka legendarna postać imieniem PLON – czyli smok, który zapewnia dobrobyt, ale za to wzbogaca się kosztem innych. Pomaga on uświadomić sobie: Czego „człowiek” potrzebuje - jako jednostka? Jako społeczeństwo? Gdzie ukrywa się osobisty demon i jakie drzemią w nas moce. Wraz z instalacją udostępnianesą materiały pedagogiczne zawierające sugestie tematyczne, dalsze informacje i wskazówki dotyczące metodycznych możliwości, ułatwiające w ten sposób integrację tematów w czasie lekcji.

28.04.2023 wtorek | 18:30 | JCK

KONKURS FOTO

FOTOGRAFIA
TEATRALNA

Otwarcie wystawy finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej (zdjęcia z sezonu 2023/2022) | Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie

Organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne.  Organizowany jest od 2015 roku i umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru. Co roku na Konkurs nadsyłane są setki, a nawet tysiące prac. Do tej pory, w sześciu rozstrzygniętych edycjach KFT, wzięło udział ponad 600 fotografów, którzy przesłali ponad 8 000 zdjęć. Celem Konkursu jest popularyzowanie i wspieranie rozwoju fotografii teatralnej jako dziedziny sztuki. Każdej edycji towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych, w tym Magdy Hueckel, Tomasza Tyndyka, Wojciecha Plewińskiego, Bartka Warzechy. Wystawy pokonkursowe KFT odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach.

02.05.2023 wtorek | 15:00 | Książnica Karkonoska

KOCUR

U ŹRÓDŁA!

Mirosław-Kocur.jpg

Wykład Prof. MIROSŁAW KOCUR - U źródła!
 

Prof. Mirosław Kocur propaguje interdyscyplinarne podejście do studiów nad sztuką teatru i performansami kulturowymi. Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim i w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego we Wrocławiu. W rekonstrukcjach źródeł i wczesnych dziejów teatru powszechnego korzysta, jako absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979), z najnowszych odkryć nauk ścisłych. Teatrologię i performatykę łączy z antropologią, neurologią, biologią, archeologią i kogniwistyką. Bierze też czynny udział we współczesnym życiu teatralnym, jako krytyk pisma „Teatr” i portalu: www.teatralny.pl. Opublikował pięć monografii, jest redaktorem serii „InterdisciplinaryStudies in Performance” w wydawnictwie Peter Lang. Dwukrotnie otrzymał grant od Fundacji Fulbrighta. Prowadził badania naukowe nad performansami kulturowymi w wielu krajach świata, od Grecji i Włoch po Gwineę Bissau, Tybet i Madagaskar. Jego najnowszy autorski projekt „Źródła teatru” dostępny jest w Internecie w domenie publicznej: www.zrodlateatru.pl

kontakt do nas

Dyrektor artystyczny festiwalu

Łukasz Duda teatr@teatrodnaleziony.pl

telefon: 508-192-261

 

organizator

Jeleniogórskie Centrum Kultury 

 

1 maja 60 58-500 Jelenia Góra 

nip: 611 24 27 913 

tel. 75 64 23 880 / 881 

fax: 75 64 23 882

jck@jck.pl 

www.jck.pl

ul. Bankowa 28/30 

tel. 75 647 88 84 

impresariat@jck.pl

 

napisz do nas

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page