REGULAMIN 2022
DE

Bez przyszłości? KONIEC!

 

Trzynaście edycji na przestrzeni minionych piętnastu lat. Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA ma już własną historię. Setki spektakli i dziesiątki koncertów, tysiące widzów, kolejne pokolenia młodych aktorów, uczestniczących w różnorodnych warsztatach, problemy i sukcesy, nieśmiałe początki i rozmach, z jakim odbywały się ostatnie edycje, a przede wszystkim miliony spotkań, kuluarowych rozmów, emocjonalnych dyskusji. Tak, to kawał historii. Czyjej? Teatru? Europy? Miasta? Regionu? Mojej? Twojej? Naszej? 

Piętnastolecia PESTKI nie zamierzamy jednak świętować, spoglądając w przeszłość. Bynajmniej. To jej przeciwieństwo, a więc PRZYSZŁOŚĆ, jest dziś dla nas wszystkich największym wyzwaniem. A ta nadejdzie złożona z naszych marzeń, lęków, pomysłów, idei, błędów, sukcesów – krótko mówiąc – z nas. Takich, jakimi jesteśmy i jacy chcemy być. W tym mrocznym czasie, gdy czujemy powiew zła, wiejącego ze wschodu, zdaje nam się, że wobec wielkich fal historii jesteśmy bezradni. Że nasze jutro zbudują inni, silniejsi. Że najważniejsze są bezpieczne granice naszych małych światów. Przyszłość, jakakolwiek by ona nie była, zapuka jednak i do naszych drzwi. Czy mamy się przed nią bronić, czy ją budować? Czekać, czy działać? Poddać się entropii, czy wciąż marzyć? 

Plakat tegorocznej PESTKI może wywołać niejaki dysonans. Serce: symbol – gigant, a zarazem po prostu mięsień, część mojego, twojego ciała, część nas. Wszystko, co symbolizuje, wszystkie znaczenia, jakimi obciążyła je kultura, biorą się z nas w takim samym stopniu, w jakim budujące je komórki i tkanki. Takie same serca dokonują teraz niewyobrażalnych zbrodni, takie same serca drżą dziś ze strachu w ukraińskich schronach, takie same serca są źródłem życzliwości i wsparcia dla tych, którzy uciekli przed złem. To po prostu my. Z naszych ludzkich serc już dziś buduje się przyszłość. Porozmawiajmy o niej na PESTCE!

Jędrzej Soliński 

 

O NAS

Organizowane rokrocznie kilkudniowe święto sztuki awangardowej aspirujące do prezentacji w Jeleniej Górze najciekawszych zjawisk z nurtu kultury awangardowej i niezależnej. Spektakle, koncerty, wystawy, warsztaty i panele dyskusyjne przyciągają tłumy młodych i starszych miłośników sztuki tworząc niepowtarzalną atmosferę, w którą najlepiej wtopić się osobiście, przyjeżdżając do Jeleniej Góry w czasie festiwalu. Nazwa festiwalu została ‘”wymyślona” przez pomysłodawcę i organizatora imprezy Łukasza Dudę. Rozwinięcie pierwotnej nazwy brzmi: Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej i doskonale oddaje charakter i atmosferę imprezy. Festiwal jest organizowany przy współpracy Jeleniogórskiego Centrum Kultury ze Stowarzyszeniem „Teatr Odnaleziony”.

NASZ 
team!
Gromadzki.jpg
Jarosław Gromadzki
Duda.jpg
Rzeszutek.jpg
Łukasz Duda 
Magdalena Rzeszutek
52932900_294925331188338_643473056848674
Łukasz Rzemiński
Jędrzej Soliński 
Jakub Mieszała
Ryszard Grzywacz
Beata Krop
zdjęcie profilowe Gabriela Stefanowicz.j
Gabriela Stefanowicz 
Kuryś.jpg
Robert Kuryś
Warszewski.jpg
Piotr Warszewski 
Uglanica.jpg
Laura Uglanica 
Syryca.jpg
Danuta Syryca
Izdebski.jpg
Łukasz Izdebski