
#SPEKTAKLE 2023

idiom: U ŹRÓDŁA
28.04.2023 piątek | 19:00 | Teatr im. C.K. Norwida
NAD NIEMNEM
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu




NAD NIEMNEM, na podstawie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz dramatu „Sowa, córka piekarza” pilgrima/majewskiego, Reż: Seb Majewski, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (premiera jeleniogórska)
NAD NIEMNEM
Tekst: Eliza Orzeszkowa, Tomasz Jękot, pilgrim/majewski
Reżyseria i plastyka: Seb Majewski
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Choreografia: Dorota Furmaniuk
Muzyka: Radek Łukasiewicz
Inspicjentka: Anna Solarek
Obsada: Agnieszka Kwietniewska [g], Marta Moś [g], Małgorzata Osiej-Gadzina [g], Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Wojciech Marek Kozak, Krzysztof Piechniczek [g], Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz
Okres literacki, w którym powstało dzieło Orzeszkowej, ze swej natury podejmował temat pracy, jej realność, ale także symboliczne znaczenie. W tym świetle ujrzymy losy Justyny Orzelskiej, rodziny Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Teatralne Nad Niemnem nie będzie uciekać od pierwowzoru i na zakochaniach, dramatach i ludzkich przegranych opisanych przez Orzeszkową zbuduje perspektywę uniwersalności i ponadczasowości. Spektakl będzie świetną okazją na przypomnienie sobie tej wybitnej polskiej lektury. Całość ujęta zostanie w teatralny nawias – historię o dyrektorce i reżyserce Alinie Obidniak z nieodległej Jeleniej Góry.
Ostrzeżenie: w spektaklu wykorzystane zostaną nudne opisy przyrody.
Spektakl we współpracy z Festiwalem Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA w Jeleniej Górze.
Grupa wiekowa: 16+
Czas trwania: ok. 180 minut
29.04.2023 sobota | 17:00 | JCK Muflon
SYN
Grupa Wolność




Syn, reż. zespołowa, Grupa Wolność
Grupa Wolność: Karol Smaczny, Marcin Tomkiel, Malika Tomkiel
Reżyseria: Grupa Wolność
Scenografia: Grupa Wolność
Muzyka: Michał Górczyński
Plakat: Klara Wysocka
Zdjęcia: Michał Strokowski
Na motywach opowiadania „Podmieniony syn” Mirosława Miniszewskiego.
Nadstaw ucho. Słyszysz? Tam na wsi pies ujada. Uważaj. Spójrz, wyostrz wzrok, może zobaczysz, jak ćma trzepocze cienkimi skrzydłami, a liść pod pająkiem ugina się miękko. Może to Mamuna? Może Siubiela do sieni się skrada? Tam syn się narodził. Chodzą plotki, że we wsi obok dzieją się dziwne rzeczy. Wiesz gdzie to?
Grupa wiekowa: 15+
Czas trwania: ok. 45 minut
29.04.2023 sobota | 18:15 | Zdrojowy Teatr Animacji




OUBLIETTE
Teatr Nowy Proxima
Oubliette, reż. Karol Miękina, Teatr Nowy Proxima
Kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina
Kreacja i wykonanie: Karol Miękina, Dominik Olechowski, Damian Rusyn, Sebastian Szul
Opracowanie graficzne: Katarzyna Jazienicka
Kostiumy: Teresa Olechowska
Scenografia i reżyseria światła: Wojciech Kiwacz
Premiera: 14 października 2022
Oubliette to rodzaj lochu skonstruowanego na wzór butelki, w którym jedyną drogą ucieczkijest otwór znajdujący się wysoko nad miejscem izolacji. Bez zewnętrznej ingerencji wydostanie się z tego typu celi jest niemożliwe. W czasach średniowiecznych była to okrutna kara, silnie wpływająca na psychikę osadzonego poprzez dosłowne postawienie go w sytuacji bez wyjścia i odebranie mu nadziei na odzyskanie wolności. Czterech mężczyzn skazanych na nieśmiertelność spotyka się w tym samym wymiarze – w karcerze przyszłości, gdzie zniewoleniu ulega świadomość człowieka, w którym jaźń zostaje osadzona w wirtualnej rzeczywistości. Świat bohaterów to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany. Tworzą specyficzne społeczeństwo opierające się na pozostawionej im iluzji własnego ciała oraz wspomnieniach realnego świata. Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni to warsztat przymusowej pracy, gdzie nieustannie dążą do rozwiązania zagadki otaczającej ich materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego celu, a ich działania mają różny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wirtualnego systemu. Spektakl „Oubliette” inspirowany jest historią penalizacji, więziennictwa, systemów karania i nadzoru, a także kaźni jako performance’u „działającego na ciało”. Spektakl jest opowieścią o zniewoleniu zarówno ciała, jak i umysłu oraz sieci przymusów, wyrzeczeń, zobowiązań i zakazów. To opowieść o bezcelowym i jałowym wysiłku, o niemającym końca i z góryskazanym na niepowodzenie trudzie, ale zarazem o ogromnej nadziei i nieustannej motywacji. Przedstawiony świat ma również wyrażać w sposób wizualny wewnętrzną percepcję i kondycję człowieka samotnego.
Grupa wiekowa: 15+
Czas trwania: 60 minut