top of page
279726932_3989916614466706_8306402925711059514_n.jpg
PROGRAM FAMILY PESTKA 2022 / PLAC RATUSZOWY  03.06.2022  

Start godz. 14.00 

wstęp wolny!

Trzynaście edycji na przestrzeni minionych piętnastu lat. Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA ma już własną historię. Setki spektakli i dziesiątki koncertów, tysiące widzów, kolejne pokolenia młodych aktorów, uczestniczących w różnorodnych warsztatach, problemy i sukcesy, nieśmiałe początki i rozmach, z jakim odbywały się ostatnie edycje, a przede wszystkim miliony spotkań, kuluarowych rozmów, emocjonalnych dyskusji. Tak, to kawał historii.

W tym roku festiwal nie zapomniał o najmłodszych mieszkańcach Jeleniej Góry i okolic. Przygotowaliśmy działania, które adresowane są dla całych rodzin w ramach Family PESTKA 2022, Przeprowadzone zostaną warsztaty ekodesignu, ekopiknik, warsztaty, animacje, zaprezentowane zostaną spektakle teatralne dla najmłodszych oraz koncerty. Zapraszamy Was do uczestniczenia w ostatnim działaniach festiwalowych w tym roku, które  odbędą się na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. 

W programie: 

 

ZABAWY I ANIMACJE 

Dmuchana strefa zbaw 

Warsztaty teatralne i cyrkowe 

Animacje dla najmłodszych 

Malowanie buziek 

 

MUZYKA

 

DAGADANA

SIDNEY POLAK 

 

TEATR

show cyrkowe Cichy.jpg
200923PM0100.jpg
WARSZTATY TEATRU FORMY / PLAC RATUSZOWY  

 

Cichy teatr powstał z połączenia wielu pasji. Kochamy teatr, cyrk, rzeczy piękne, pracę z ludźmi, dobrą zabawę i kulturę. Działamy na wielu płaszczyznach- tworzymy i gramy spektakle, prowadzimy warsztaty, organizujemy i współorganizujemy wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Mamy wiele wypracowanych autorskich scenariuszy wydarzeń, ale też wciąż się rozwijamy i podejmujemy nowe wyzwania.

Cichy Teatr to nie mury budynku tylko idea, która łączy w sobie teatr, cyrk i edukację kulturalną. Od lat działamy współpracując z firmami i instytucjami kultury bawiąc poprzez spektakle, warsztaty, pokazy, parady i różnorakie zajęcia.

Najważniejsza dla nas jest sztuka i edukowanie w tym wymiarze.  Sztuka bowiem łagodzi obyczaje, ma właściwości terapeutyczne. Dziś w natłoku informacji i bodźców często zapominamy o jej zbawiennym wpływie. Przez odbiór sztuki oraz poznanie jej narzędzi, możemy pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Zachęcamy do tworzenia, bo zarówno dzieci, jak i dorośli czerpią radość z zabawy sztuką. Nauka cyrkowych sztuczek pomaga synchronizować obie półkule mózgowe, poprawia koordynację ruchową i koncentracje. Wytwarzanie różnych prostych form plastycznych relaksuje, dostarcza endorfin, rozwija manualne umiejętności. Zabawa w teatr pomaga się odprężyć, pozbyć strachu i wewnętrznych blokad, pobudza wyobraźnię i kreatywność. 

KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI

Małe Mi - Wędrowny Teatr Lalek

Każdy z nas jest Kosmicznym Podróżnikiem.

Od najmłodszych lat otacza nas Kosmos naszego domu, podwórka, przedszkola, szkoły i jeszcze ten wysoko nad naszymi głowami - Przeogromny Wszechświat - który wyłania się gwieździstą nocą. W naszej codziennej Kosmicznej Podróży, wciąż zadajemy sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność, czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?

 
IGNAŚ 5.jpg

„O Ignasiu, który nie lubił szkoły”

scenariusz: Alicja Pietrucka, Piotr Michałowski, Paweł Pawlik

reżyseria: Paweł Pawlik

Projekt lalek i dekoracji: Jacek Zuzański

Szalona historia o wielkich wagarach!

Pełna emocjonujących przygód opowieść o chłopcu, który uciekł ze szkoły do świata własnej wyobraźni. Wędrówka okazuje się dobrą lekcją życia, która prowadzi naszego bohatera zupełnie niespodziewanie do szkolnej biblioteki. Przygody Ignasia zostały wymyślona przez dzieci uczestniczące w warsztatach “Akademii Wyobraźni”.

Po spektaklu przeprowadzimy warsztaty z animacji lalki stolikowej, podczas których wspólnie stworzymy nowe przygody Ignasia.

JR_S-3233.jpg

TEATR BARNABY  

piecuch najwspanialszy na świecie

Bajka autorstwa znanej czeskiej pisarki Bożeny Nemcowej„ O najwspanialszym Piecuchu.” To historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie". Wyrusza więc na podbój Świata na czarodziejskim koniu Totoszu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szable, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem, oraz rozwiązuje liczne zagadki. Spektakl jest odgrywany w formie teatru figur drewnianych, wykonanych ręcznie z drewna lipowego.

Scenariusz: Marcin Marzec
Scenografia, laki: Marcin Marzec
Czas trwania: 40min
Występuje: Marcin Marzec

Niteczka.jpg

Krawiec Niteczka to spektakl , który powstał w oparciu o opowiadanie Kornela Makuszyńskiego . Jest to historia dzielnego krawca , który po wielu fascynujących przygodach dociera do Pacanowa i ratuje miasteczko przed potopem zaszywając dziurę w niebie. Po tak bohaterskim czynie Krawiec Niteczka zostaje królem Pacanowa i mężem pięknej królewny. Spektakl jest zawsze entuzjastycznie przyjmowany przez widzów , cieszy pogodnym dowcipem i wzrusza ciepłym klimatem. 

Reżyseria: Małgorzata Wolańska

Muzyka: Bogdan Dowlasz

Scenografia: Jan Zieliński

Obsada:

Małgorzata Wolańska

MA_upa.jpg

Teatr NEMNO powstał w 2014 roku. Na dzień dzisiejszy teatr tworzy jego pomysłodawca, aktor i reżyser spektakli Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła – Hryniewicka, która tworzy scenografię do spektakli. Teatr NEMNO funkcjonuje jako teatr niezależny. Spektakle prezentowane są w różnych placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Od 2021 roku Teatr działa jako Fundacja Teatr NEMNO.

foto Freddie Billquist 2 - Thomas Herfort Marionettes - Kopie.jpg

Kibuki czyli fantastyczne Varieté

Kibuki to fantastyczne stworzenie, które prezentuje uroczą parę myszy robiących sztuczki w twoich rękach, czarujący kudłaty sztangista, kolorowy egzotyczny komar, marmo żonglerka, nieśmiały klaun grający na skrzypcach i znacznie bardziej zabawne i poetyckie marionetki, które ożywiamy, aby oczarować dzieci i dorosłych.

bottom of page