top of page

muzyka pestka'21

28.04.2021 (ŚRODA) 

godz. 19.00 

Oficjalne otwarcie XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2019 idiom: RAZEM! DOKĄD? 

KONCERT  KAROLINA CZARNECKA ( KONCERT ONLINE) www.festivalpestka.pl

 

Karolina Czarnecka to wokalistka, autorka tekstów, aktorka, porusza się po różnych dziedzinach sztuki i bada ich granice. Zasłynęła piosenką„Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2014), której pokłosiem był debiutancki minialbum „Córka” (2014) - znalazły się tu – obok przeboju z PPA – piosenki „Zjawa” czy „Demakijaż” z gościnnym udziałem L.U.C. Czarnecka współtworzyła grupęteatralno-kabaretową Pożar w Burdelu, z którą zagrała kilkanaście spektakli premierowych, jest członkinią Żelaznych Wagin oraz Gangu Śródmieście. W teatrze Czarnecka zadebiutowała w „Miłości blondynki” (reż. Krystyna Janda, Och-Teatr). W 2016 r. artystka pojawiła się po raz pierwszy na dużym ekranie w filmie „#Wszystkogra” (reż. Agnieszka Glińska). Rok później zawiązał się Gang Śródmieście i zaatakował płytą„Feminopolo”. Z kolei wiosną 2018 r. miała premierę druga solowa płyta Czarneckiej „Solarium 2.0” – promowana singlami „Anaruk” i „Mój pokój” oraz trasą koncertową„Solarium 2.0 18/19”. Ten rok to również tytułowa rola w krótkometrażowym filmie „Zwykłe losy Zofii” w reż. Dominiki Gnatek, który zdobył główną nagrodą na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2019 r. artystka pracowała nad swoją nową płytą, koncertowała – zagrała m.in. na Pol’and’Rock Festival oraz na Scenie Ż Męskiego Grania w Krakowie – a także pojawiła się w kinowym thrillerze „Sługi wojny” (reż. Mariusz Gawryś). W listopadzie 2019 ukazała się płyta „Cud”, zapowiadana singlami „Módl się za nami” i „Trzydzieści”. Karolina o „Cudzie”: Jest rapowo i folkowo. Konserwatywne wartości i magię Podlasia zderzam z liberalną bańką, którą współtworzy Warszawa, miasto w którym żyję. Zderzam Wschód z Zachodem, sacrum z profanum, folk z rapem i nieustannie szukam świeckiej duchowości.W maju 2020 r. Czarnecka wysłała klip-pocztówkę z Wyspy Kwarantanna do piosenki „Polska musi uwierzyć w miłość”, a w sierpniu ruszyła „Pielgrzymka” czyli klip i singiel, w którym gościnnie zarapował Sarius.

28.05.2021 ( PIĄTEK) 

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 

godz. 19.00

Koncert: ALA/ZASTARY 

Ala Boratyn i Jakub Sikora to piosenkowa para, która łącząc tradycję rodzimego popu ze współczesnym r’n’b, lo-fi elektroniką i hip-hopem tworzy nową jakość w polskojęzycznej muzyce rozrywkowej. Alicja Boratyn, od najmłodszych lat znana szerszej publiczności, w 2007 roku wydała  swój debiutancki album „Higher”. Jakub Sikora to m.in. założyciel zespołu Crab Invasion. Oprócz projektu ALA|ZASTARY oboje udzielają się obecnie w zespole New People.

01.06.2021 ( WTOREK) 

PLAC RATUSZOWY

18.00 - Koncert: KROKE  

Swoją muzyką zachwycają nas już ponad 28 lat! Wszystko zawdzięczają swoim talentom i pracy,  ale kto wie jak potoczyłaby się ich kariera gdyby nie nazwiska w rodzaju: Steven Spielberg,  Peter Gabriel, Nigel Kennedy, David Lynch... Ale po kolei... Od początku istnienia główną ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy - przyznają muzycy - aby nasza muzyka była nazywana po prostu MUZYKĄ KROKE.KROKE (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, od wielu lat nie jest już kojarzony z jednym gatunkiem. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób KROKEtworzy własny, unoszący się ponad granicami, a czasem i formami, styl.

13.06.2021 ( NIEDZIELA) 

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 

godz. 19.00

Koncert: TANTFREAKY

Karolina Lipska - śpiew

Kacper Mikołajuk - saksofon, instrumenty klawiszowe

Wojtek Konopko - instrumenty klawiszowe

Janusz Lizoń - gitara basowa

Paweł Nienadowski - perkusja

 

Zespół Tantfreaky tworzy pięć ekscentrycznych osobowości. Tantfreaky pochodzą z Wrocławia. Rozpoczęli działalność kreatywną w 2019 roku.

Tantfreaky łączą nowoczesne elektro-akustyczne brzmienia z wibrującym śpiewem frontwoman. W swojej muzyce dzielą się emocjami, które malują w improwizowanych frazach. Tworzenie traktują jako terapię, sposób na szczęście. Wciąż poszukują nowych brzmień, kreują awangardowe muzyczne światy.

Koncert tantfreaków to emocjonalna podróż trwająca około 60 minut. Repertuar stanowią utwory autorskie charakteryzujące się przekazem pełnym miłości. Zespół podczas performansu wykorzystuje: głos, saksofon, syntezatory, fortepian, gitarę basową, perkusję, sampler i perkusjonalia.

19.06.2021 (SOBOTA) 

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 

godz. 19.00

Koncert: Beluga Stone

 

Jędrzej Dudek // beluga trigga - głos, sample

Maciej Sondij // master stone - gitara, głos

Mikołaj Dobber - gitara

Paweł Stachowiak - bas

Rafał Dutkiewicz - perkusja

Beluga Stone to projekt Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka - założycieli zespołu P.Unity, duchowych braci, tworzących wspólnie od trzynastego roku życia. Zebrane przez duet utwory charakteryzuje wielowarstwowość, skłonność do transowej powtarzalności i płynne przeplatanie formy beat- tape’u z myśleniem stricte piosenkowym. Twórczość beluga stone jest inspirowana klasyką skrzyżowaną z soulem i psychodelią spod znaku Funkadelic, Sly & The Family Stone czy The Band Of Gypsys, ale też współczesnych twórców – od Connana Mockasina i Nicka Hakima, przez Jitwama i Andrew Ashonga po Turn On The Sunlight i Kikagaku Moyo. Debiutancki album „beluga trigga and master stone’s spiritual surfing” ukazał  się 20 kwietnia. Duet występuje z live bandem Spiritual Surfers. 

01.06.2021 ( WTOREK) 

PLAC RATUSZOWY

Godz. 13.00  Koncert:

BAŚŃ O DWÓCH BRACIACH - ballady i opowieści. /spektakl muzyczny/ 

To niezwykły, widowiskowy koncert oparty na pieśniach dziadowskich i ludowych melodiach granych na akordeonie. Pieśni połączone są ze wspaniałą opowieścią spisaną przez Gustawa Morcinka znakomitą, jurną prozą, stylizowaną na ludową gawędę. Pełna humoru i ludowej mądrości historia ilustrowana jest przez działania dużych kukieł, których rzeźba oddaje znakomicie charaktery postaci.

TEATR „AKADEMIA WYOBRAŹNI” z Wrocławia/Lądka-Zdroju, którego liderem jest Paweł Pawlik, prowadzi projekty kulturoznawcze badające tradycję dawnego gawędziarstwa i sztukę jarmarczną wędrownych komediantów. Badania obejmują zarówno literaturę jak i muzykę, rzeźbę, malarstwo. Kukła – lalka o niezwykłej sile wyrazu – towarzyszy nieodłącznie tym badaniom nadając im formę efektownego widowiska.

bottom of page