top of page

#SPEKTAKLE 2023

idiom: U ŹRÓDŁA

NAD NIEMNEM

28.04.2023 piątek | 19:00 | Teatr im. C.K. Norwida

NAD NIEMNEM
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

NAD NIEMNEM, na podstawie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz dramatu „Sowa, córka piekarza” pilgrima/majewskiego, Reż: Seb Majewski, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (premiera jeleniogórska)

 

NAD NIEMNEM

Tekst: Eliza Orzeszkowa, Tomasz Jękot, pilgrim/majewski

Reżyseria i plastyka: Seb Majewski

Dramaturgia: Tomasz Jękot

Choreografia: Dorota Furmaniuk  

Muzyka: Radek Łukasiewicz 

Inspicjentka: Anna Solarek  

Obsada: Agnieszka Kwietniewska [g], Marta Moś [g], Małgorzata Osiej-Gadzina [g], Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Wojciech Marek Kozak, Krzysztof Piechniczek [g], Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz

 

Okres literacki, w którym powstało dzieło Orzeszkowej, ze swej natury podejmował temat pracy, jej realność, ale także symboliczne znaczenie. W tym świetle ujrzymy losy Justyny Orzelskiej, rodziny Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Teatralne Nad Niemnem nie będzie uciekać od pierwowzoru i na zakochaniach, dramatach i ludzkich przegranych opisanych przez Orzeszkową zbuduje perspektywę uniwersalności i ponadczasowości. Spektakl będzie świetną okazją na przypomnienie sobie tej wybitnej polskiej lektury. Całość ujęta zostanie w teatralny nawias – historię o dyrektorce i reżyserce Alinie Obidniak z nieodległej Jeleniej Góry.

Ostrzeżenie: w spektaklu wykorzystane zostaną nudne opisy przyrody.

Spektakl we współpracy z Festiwalem Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA w Jeleniej Górze.

 

Grupa wiekowa: 16+

Czas trwania: ok. 180 minut 

SYN

29.04.2023 sobota | 17:00 | JCK Muflon

SYN
Grupa Wolność

Syn, reż. zespołowa, Grupa Wolność

 

Grupa Wolność: Karol Smaczny, Marcin Tomkiel, Malika Tomkiel

Reżyseria: Grupa Wolność

Scenografia: Grupa Wolność

Muzyka: Michał Górczyński

Plakat: Klara Wysocka

Zdjęcia: Michał Strokowski

 

Na motywach opowiadania „Podmieniony syn” Mirosława Miniszewskiego.

Nadstaw ucho. Słyszysz? Tam na wsi pies ujada. Uważaj. Spójrz, wyostrz wzrok, może zobaczysz, jak ćma trzepocze cienkimi skrzydłami, a liść pod pająkiem ugina się miękko. Może to Mamuna? Może Siubiela do sieni się skrada? Tam syn się narodził. Chodzą plotki, że we wsi obok dzieją się dziwne rzeczy. Wiesz gdzie to?

 

Grupa wiekowa: 15+

Czas trwania: ok. 45 minut

OUBLIETTE

29.04.2023 sobota | 18:15 | Zdrojowy Teatr Animacji

OUBLIETTE
Teatr Nowy Proxima

Oubliette, reż. Karol Miękina, Teatr Nowy Proxima

 

Kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina

Kreacja i wykonanie: Karol Miękina, Dominik Olechowski, Damian Rusyn, Sebastian Szul

Opracowanie graficzne: Katarzyna Jazienicka

Kostiumy: Teresa Olechowska

Scenografia i reżyseria światła: Wojciech Kiwacz

Premiera: 14 października 2022

 

Oubliette to rodzaj lochu skonstruowanego na wzór butelki, w którym jedyną drogą ucieczkijest otwór znajdujący się wysoko nad miejscem izolacji. Bez zewnętrznej ingerencji wydostanie się z tego typu celi jest niemożliwe. W czasach średniowiecznych była to okrutna kara, silnie wpływająca na psychikę osadzonego poprzez dosłowne postawienie go w sytuacji bez wyjścia i odebranie mu nadziei na odzyskanie wolności. Czterech mężczyzn skazanych na nieśmiertelność spotyka się w tym samym wymiarze – w karcerze przyszłości, gdzie zniewoleniu ulega świadomość człowieka, w którym jaźń zostaje osadzona w wirtualnej rzeczywistości. Świat bohaterów to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany. Tworzą specyficzne społeczeństwo opierające się na pozostawionej im iluzji własnego ciała oraz wspomnieniach realnego świata. Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni to warsztat przymusowej pracy, gdzie nieustannie dążą do rozwiązania zagadki otaczającej ich materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego celu, a ich działania mają różny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wirtualnego systemu. Spektakl „Oubliette” inspirowany jest historią penalizacji, więziennictwa, systemów karania i nadzoru, a także kaźni jako performance’u „działającego na ciało”. Spektakl jest opowieścią o zniewoleniu zarówno ciała, jak i umysłu oraz sieci przymusów, wyrzeczeń, zobowiązań i zakazów. To opowieść o bezcelowym i jałowym wysiłku, o niemającym końca i z góryskazanym na niepowodzenie trudzie, ale zarazem o ogromnej nadziei i nieustannej motywacji. Przedstawiony świat ma również wyrażać w sposób wizualny wewnętrzną percepcję i kondycję człowieka samotnego.

 

Grupa wiekowa: 15+

Czas trwania: 60 minut

KARMA

29.04.2023 sobota | 20:00 | Sala Widowiskowa JCK

KARMA
Teatr Od Ruchu

Karma, reż. Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka, Teatr Od Ruchu

 

Scenariusz i reżyseria: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka

Choreografia: Michał Misza Czorny

Asystent choreografa: Kacper Mucha

Kreacja i wykonanie: Bartosz Goździkowski, Alicja Hudeczek, Karolina Jędrzejko, Patrycja

Marszałek, Kacper Mucha, Łukasz Walczak

Muzyka: Łukasz Poleszak (Wudec), Marek Bula

Reżyseria oświetlenia: Agata Toporek

Tekst: Michał Misza Czorny i Monika Szydłowiecka

Producent: Teatr Mały Tychy

Premiera: 27.03.2022

Teatr Mały Tychy

 

Spokojnie, to nic takiego. To tylko próba weselnej chałtury. Nie należy się szczególnie napinać ani starać. W końcu program artystyczny nie musi być wybitny. Zasadniczo – nie musiałby być, gdyby nie perfekcjonizm choreografki. Atmosfera staje się więc gęsta, co sprzyja poważnym tematom. Należałoby mimo wszystko postarać się nie poruszać kwestii niewygodnych, nie wspominając już o delikatnej sferze nierówności. Niedobrze byłoby też rozprawiać o istocie płci psychologicznej i społecznej, a nader wszystko nie powinno się wspominać o prawach, przywilejach i postawie obywatelskiej. Z pewnością, bohaterom spektaklu byłoby dużo łatwiej, gdyby nie stanowili podręcznikowych przykładów „lepszego i gorszego sortu”. Mimo wszystko, przedstawienie musi trwać: Trzeba trzymać fason, pion na wrotkach i nerwy na wodzy. I tak, każdy może trzymać się własnych przekonań (najlepiej w domowym zaciszu). Niegdyś Zosia spokojnie pleła swe ogródki, rwała ogórki albo karmiła kogutki. Dziś niejedna Zosia zdecydowanie wygląda poza ogródek i mierzy znacznie dalej. Ale czy każdy Tadeusz jest na to gotowy?

Grupa wiekowa: 15+

Czas trwania: ok. 55  minut

30.04.2023 niedziela | 16:30 | JCK Muflon

TEXAS JIM

TEXAS JIM
AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu