top of page

wykłady / spotkania

 

29.04.2017 / sobota 

 

KSIĄŻNICA KARKONOSKA / ul. Bankowa 27 

godz. 15.00 / wykład 

 

PROF. MIROSŁAW KOCUR - KOBIETA W TEATRZE

W antycznym teatrze aktorami byli wyłącznie mężczyźni, ale żadna sztuka nie mogła się obyć bez postaci kobiecej. Podobnie w średniowiecznej Japonii, szekspirowskiej Anglii czy operze pekińskiej? Kim były te postaci kobiece? Portretami żywych osób czy projekcjami męskich kompleksów? Kiedy scenami zawładnęły aktorki? Co nowego wniosły do sztuki? A kim jest kobieta w teatrze współczesnym? To tylko kilka z pytań, na które spróbuję odpowiedzieć podczas multimedialnego wykładu.

 

Prof. Mirosław Kocur propaguje interdyscyplinarne podejście do studiów nad sztuką teatru i performansami kulturowymi. Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. W rekonstrukcjach źródeł i wczesnych dziejów teatru powszechnego korzysta, jako absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979), z najnowszych odkryć nauk ścisłych. Teatrologię i performatykę łączy z antropologią, neurologią, biologią, archeologią i kogniwistyką. Bierze też czynny udział we współczesnym życiu teatralnym, jako krytyk pisma „Teatr” i portalu www.teatralny.pl. Opublikował pięć monografii, jest redaktorem serii „Interdisciplinary Studies in Performance” w wydawnictwie Peter Lang. Dwukrotnie otrzymał grant od Fundacji Fulbrighta,. Prowadził badania naukowe nad performansami kulturowymi w wielu krajach świata, od Grecji i Włoch po Gwineę Bissau, Tybet i Madagaskar. Jego najnowszy autorski projekt „Źródła teatru” dostępny jest w Internecie w domenie publicznej: www.zrodlateatru.pl

03.05.2017 / środa 

 

KLUB KWADRAT / ul. Bankowa 28/30

godz. 16.00 

MIKOŁAJ ROZNERSKI - Z off-u do mainstreamu - kobiety rządzą! Spotkanie z Mikołajem Roznerskim,  poprowadzi Kamil Radomski 

 

Mikołaj Roznerski - urodzony 6 grudnia 1983 we Wrocławiu.

W latach 2007-2011 Mikołaj Roznerski był zawodowo związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W latach 2003 - 2005 aktor niezależnej Sceny Witkacego we Wrocławiu. Ten rozdział Mikołaj uważa za bardzo ważny w swojej drodze artystycznej, bo rozpoczął jego przygodę z teatrem. Mógł tam robić wszystko, rozwijając dzięki temu swoją wyobraźnię aktorską.

W 2011 roku przeprowadził się do stolicy i od tamtej pory rozpoczął współpracę z warszawskimi teatrami. Gra gościnnie w Teatrze na Woli i Teatrze Scena Prezentacje. Występował też na deskach Teatru Polskiego w Warszawie i The Mermaid Theatre w Londynie w spektaklu "Chopin musi umrzeć”.

Dziś Mikołaj należy do grona najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia i dostaje coraz więcej propozycji, lecz sam ma dystans do popularności i zainteresowania swoją osobą.

powrót
bottom of page