top of page

wydarzenia towarzyszące 

A_BARCZYK_Bartłomiej.jpg

28.04.2022 ( CZAWRTEK) 

 

Galeria Korytarz JCK ul. Bankowa 28/30

godz. 18.30  

Wernisaż wystawy 

 

Konkurs Fotografii Teatralnej / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie

WYSTAWA FINALISTÓW i LAUREATÓW VII edycji KONKURSU FOTOGRAFII TEATRALNEJ

(zdjęcia z sezonu 2020/2021)

 

Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne.  Organizowany jest od 2015 roku i umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru. Co roku na Konkurs nadsyłane są setki, a nawet tysiące prac. Do tej pory, w sześciu rozstrzygniętych edycjach KFT, wzięło udział ponad 600 fotografów, którzy przesłali ponad 8000 zdjęć. 

Celem Konkursu jest popularyzowanie i wspieranie rozwoju fotografii teatralnej jako dziedziny sztuki. Każdej edycji towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych, w tym Magdy Hueckel, Tomasza Tyndyka, Wojciecha Plewińskiego, Bartka Warzechy. Wystawy pokonkursowe KFT odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach.

Finał konkursu odbył się w siedzibie Instytutu Teatralnego 10 grudnia. Dwie równorzędne pierwsze nagrody w kategorii „teatralne zdjęcie sezonu” – po 7 tys. zł każda – Jury jednomyślnie przyznało Jeremiemu Astaszowowi za zdjęcie „Wytrych do teatru” z Teatru Miejskiego w Gliwicach i Bartłomiejowi Barczykowi za zdjęcie „Grawitacja” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Drugą Nagrodę (i 4 tys. zł) otrzymał Sebastian Góra za zdjęcie „Scalenie” z Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, ze spektaklu „Billy’s Violence” Needcompany w reżyserii Jana Lauwersa. Jury przyznało także dwa Wyróżnienia (po 1 tys. zł każde) dla Natalii Giedryś za zdjęcie „Jestem (Cicha ekstaza istnienia)” z Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi i Marka Zakrzewskiego za zdjęcie „Nadzieja” z Teatru Animacji w Poznaniu.

W kategorii „zestaw dokumentujący przedstawienie” pierwsza nagroda w wysokości 10 tys. zł trafiła do Maurycego Stankiewicza za zestaw ze spektaklu „Expiria” (choreografia: Agnieszka Kryst, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Nowy Teatr w Warszawie oraz Art Stations Foundation z Poznania).

W omawianej kategorii jurorzy nie przyznali II nagrody. Zdobywcami dwóch równorzędnych III Nagród (każda w wysokości 5 tys. zł), zostali Przemysław Jendroska za zestaw ze spektaklu „Pokora” (reż. Robert Talarczyk, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach) oraz Wojtek Szabelski za zestaw ze spektaklu „Biblia. Próba” (reż. Jernej Lorenci, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu).

bottom of page