top of page

wydarzenia towarzyszące 

27.04.2018 ( piątek )

 

Galeria Korytarz JCK ul. Bankowa 28/30

godz. 18.00 

 

Wernisaż wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Teatralnej

 

„Fotografia to medium, które najpiękniej i najpełniej oddaje ducha teatru. Ukazuje niepowtarzalny moment, emocje, plastykę spektaklu – wszystko to, czego nie sposób wyrazić słowami. To za pomocą fotografii teatr chroni się przed swoją śmiertelnością” - pisała Magda Hueckel, przewodnicząca jury III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej.

 

Czy fotografia teatralna to tylko dokumentacja, rzemiosło na usługach innych, czy może jednak samodzielna sztuka? Czy fotograf jest autonomicznym artystą, jeśli uwiecznia dzieła innych twórców? Jak daleko może się posunąć w interpretacji? Co roku Konkursu Fotografii Teatralnej przynosi kolejne argumenty w dyskusji, która pewnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięta.

 

W 2017 roku finaliści i laureaci zostali wyłonieni spośród 70 fotografów, którzy nadesłali ponad 1000 fotografii (zdjęcia z sezonu 2016/2017), w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu i zestaw dokumentacyjny z przedstawienia. Ich prace można oglądać na dwóch wystawach – wewnętrznej i plenerowej, które po prezentacji w Warszawie przez cały 2018 są prezentowane w różnych miastach Polski. 

 

Organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

bottom of page