top of page

28.04.2018 ( sobota )

Sala NOVA JCK ul. 1 Maja 60 

godz. 18.30

 

NAZYWA SIĘ WOJNA, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku 

 

Na podstawie tekstów i dramatów: 

Marzeny Sadochy „Za chwilę spadnie bomba” i „Ptaki, które jem”, Magdaleny Fertacz "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci", Michała Rusinka „Zaklęcie na W” oraz Cali Davide’a „Wróg”

Reżyseria: zespół

Obsada: Anna Domalewska i Rafał Derkacz

Opieka pedagogiczna: Jacek Dojlidko, Paula Czarnecka i Karol Smaczny

Konsultacje sceniczne: Wiesław Czołpiński

Konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova

Aranżacja muzyczna: Dariusz Chociej

Wykonanie lalek: Anna Domalewska

Czas trwania: 40 min (bez przerwy)

 

Magazyn wojennych rekonstrukcji – wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić – zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykle historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie - to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.

 

„Nazywam się Wojna.” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę, Niemkę, której tato zginął podczas I wojny światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się z gorzką historią.

bottom of page