top of page

03.05.2022 (WTOREK)

 

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 

godz. 16.30 

NAZYWAM SIĘ SOPHIE SCHOLL – reż. Ramona Ries, teatr Gerharta Hauptmanna Zittau 

 

Reżyseria i scenografia: Ramona Ries

Obsada: Alexandra Kienitz

 

Nazywa się Sophie Scholl. Ale tylko dlatego, że jej matka wyszła za mąż za pana Scholla, gdy Sophie była jeszcze mała. To nazwisko oznacza wolność i odwagę cywilną. Sophie Scholl z Białej Róży broniła swoich przekonań aż do śmierci. Ani w czasie przesłuchań, ani w czasie procesu nie zdradziła swoich przyjaciół i przekonań. Miała zaledwie 21 lat i całe życie przed sobą. Mimo to pozostała nieugięta, nie zastanawiała się nad własną przyszłością, po prostu poszła. Z czystym sumieniem.

Sophie Scholl – właśnie tak nazywa się ta druga Sophie Scholl. Studentka prawa. Wkrótce zda egzaminy państwowe, ma świetne perspektywy zawodowe. I właśnie wtedy zostaje wplątana w sprawę oszukiwania na egzaminach. Ma zeznawać w sądzie jako świadek obrony oskarżonej sekretarki, ale w ten sposób obciążyłaby swojego profesora, prawdziwego winowajcę. Jeśli to zrobi, zaryzykuje karierę swoją, profesora i niektórych studentów. Jeśli skłamie, straci szacunek do samej siebie, wykaże się brakiem lojalności. Opcją jest milczenie. Jej imienniczka, bojowniczka ruchu oporu, doprowadza Sophie do psychicznej konfrontacji i przemyśleń nad własną historią i zachowaniem. Czy dawna Sophie stanie się wyznacznikiem dla sumienia tej współczesnej?

Rike Reiniger pokazuje w swej sztuce, jak trudno jest pozostać wiernym swoim zasadom i bronić ich pod presją innych. W ten sposób łączy życie historycznej Sophie Scholl z problemem głównej bohaterki Sophie i stawia pytania o postępowanie widzów.

Grupa wiekowa 14+

Czas trwania 45 min

bottom of page