top of page

26.04.2017 / środa 

SALA WIDOWISKOWA / ul. Bankowa 28/30

godz.12.00 / lekcje dramatu / spektakl zamknięty 

 

PIERWSZY RAZ 

Teatr Odnaleziony 

 

Michał Walczak: Pierwszy raz 

Reżyseria, scenografia: Łukasz Duda 

Ona: Dorota Wodzień 

On: Jakub Mieszała 

Muzyka: b-complex 

Opracowanie muzyczne i plastyczne: Magdalena Rzeszutek 

Koprodukcja: teatr odnaleziony, jeleniogórskie centrum kultury 

Mecenas: miasto jelenia góra

 

(...) Za nami najnowsza i znakomita premiera Teatru Odnalezionego - „Pierwszy raz” w reż. Łukasza Dudy, zaprezentowana na scenie  Jeleniogórskiego Centrum Kultury. 

Łukasz Duda, reżyser spektaklu, wziął na warsztat sztukę „Pierwszy raz” Michała Walczaka. Trzeba przypomnieć, że autor sztuki należy do grona najzdolniejszych dramatopisarzy młodego pokolenia. Najbardziej znane sztuki Walczaka to „Podróż do wnętrza pokoju" i „Piaskownica”, zrealizowana również przez zespół Teatru Odnalezionego w 2009 roku.

„Pierwszy raz”, podobnie jak „Piaskownica”, jest opowieścią o relacjach między dwojgiem młodych ludzi, w których budzi się seksualność. Tym razem jednak problemem jest inicjacja seksualna, czyli ten pierwszy raz. Spektakl grany jest dynamicznie w skromnej scenografii, gdzie dominują niewinna biel i róż, postrzegany jako dziecinny i naiwny.

W przedstawieniu zobaczymy dwójkę piekielnie zdolnych ludzi. Dorota Wodzień (Ona) i Jakub Mieszała (On) tworzą bardzo zgrany i autentyczny duet, na który chce się patrzeć. Odbywające się między dwojgiem bohaterów negocjacje, które mają doprowadzić do tak wyczekiwanej inicjacji seksualnej, mają w spektaklu silny rys farsowy. Ich wyreżyserowane dążenia do pierwszego zbliżenia stają się paradne, absurdalne i zdają się obśmiewać romantyczne produkcje filmowe. Zabawnie jest jednak tylko do pewnego momentu. Zatem jaki powinien być ten pierwszy raz? Spontaniczny czy dobrze zaplanowany, wręcz wyreżyserowany?(…)

Wojciech Wojciechowski Nowiny Jeleniogórskie 11 pażdziernika 2015 

fot. Marcin Oliva Soto
fot. Marcin Oliva Soto
fot. Marcin Oliva Soto
fot. Marcin Oliva Soto
powrót
bottom of page