top of page

05.06.2021 (SOBOTA)

 

MUFLON Jelenia Góra-Sobieszów

godz. 17.00

PSUJESZ TROCHE HUMOR WSZYSTKIM DOOKOŁA, reż. Teatr Zakład Krawiecki 

 

scenariusz, reżyseria i scenografia: Teatr Zakład Krawiecki

muzyka: Mariusz Keler

opracowanie muzyczne: Andrzej Janiga

obsada: Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Paweł Palcat

współpraca: Katarzyna Knychalska

produkcja: Fundacja Teatr Nie-taki

„Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” jest próbą pochylenia się nad problemem zaburzeń psychicznych i systemem lecznictwa psychiatrycznego w Polsce. Spektakl ma podłoże dokumentalne. Jego scenariusz i elementy scenografii powstały na podstawie licznych, wielogodzinnych rozmów i warsztatów przeprowadzanych przez zespół TZK z pacjentami, pracownikami oraz lekarzami psychiatrycznych oddziałów otwartych szpitali w Bolesławcu, Złotoryji, Legnicy oraz Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.

Zebrany materiał pozwolił nam holistycznie przyjrzeć się problemom osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Opowiadamy o problemach, z którymi zmagają się chorzy na poszczególnych etapach choroby. Traktujemy o relacji pacjent – lekarz, o trudnościach rodzin ludzi z zaburzeniami i wpływie choroby na relacje z najbliższymi. Poruszamy również wątek bodaj najtrudniejszy – śmierci samobójczej, która, jak pokazują badania, staje się niestety coraz częstszym wyborem osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Spektakl jest zatem kompleksowym ujęciem tematyki chorób psychicznych, które przede wszystkim uświadamia, że „ci za murem”, to tacy sami ludzie, jak pozostali. I że oni też bardzo często nie spodziewali się, że kiedykolwiek w życiu będą potrzebowali tego rodzaju leczenia i pomocy.

Poza aspektem społecznym ważna jest dla nas także wartość artystyczna, dlatego przygotowaliśmy przedstawienie, które łącząc w sobie elementy absurdu, teatralnego skrótu i prywatnego potraktowania problemu przez aktorów pozwala w odważny sposób zmierzyć się z tematem.

 

Grupa wiekowa: 15 +

Czas trwania: ok. 110 minut

bottom of page