top of page

02.05.2017 / wtorek

SALA NOVA / ul.1 maja 60

godz. 17.30

 

TOODRYTOCRY

Theaterkollektiv Sanierte Altbauten

 

reżyseria: Sanierte Altbauten,

obsada: Eva Hintermaier and Sarah Kindermann

 

TOODRYTOCRY jest przedstawieniem teatralnym i wynikiem rezydencji w Theaterhaus Hildesheim w 2016 r. Pochyla się nad związkiem kobiecości i cieczy, które historycznie były postrzegane jako zagrożenie i przedstawia ich wpływ na koncepcję „ciał rasy“ oraz żołnierzy-mężczyzn.

Znaczna część przedstawienia dotyczy mitologicznych reprezentacji kobiet, takich jak nimfy, rusałki, syreny i innych archetypów łączących kobiecość i wodę. Metafory potopu, burzy, bagnisk i fal często stosuje się, by jednocześnie zdyskredytować i dodać kobiecych cech wrogowi, który jest postrzegany jako zagrożenie dla męskiego ciała narodu lub raczej jego konstrukcji.

Poruszając się pomiędzy dwoma odrębnymi planami reprezentacji, dwie aktorki umieszczają w centrum swoje własne ciała, przekształcając je w konglomerat etykietek i przypisań. Przyjmują rolę syren i marmurowych figur, badają obrazy ciała i redukują je do absurdu. TOODRYTOCRY to kontynuacja dwóch wcześniejszych przedstawień koncentrujących się na mechanizmach kolektywnych wyróżnień.

 

Grupa Sanierte Altbauen została założona w Hildesheim przez Evę Hintermaier i Sarah Kindermann. Wspólnie opracowują przedstawienia teatralne, instalacje przestrzenne i video, zwykle zajmując się jednym centralnym tematem w kilku projektach.

Feminizm intersekcjonalny jest stałym tematem ich pracy, której innym kluczowym elementem jest relacja pomiędzy nimi jako nie tylko aktorkami, ale przyjaciółkami. Dzięki użyciu narzędzi teatralnych proces kreatywny wiąże pojawiające się pytania i narastające konflikty.

Od 2016 r. Sanierte Altbauten bierze udział w programie mentorskim berlińskiego Programu Sztuk Performatywnych. Ich kolejna premiera odbędzie się w Ballhaus Ost w Berlinie w marcu 2018 r.

tdtc 03
tdtc
toodrytocry-09
toodrytocry-06
powrót
bottom of page