top of page
JURY 2022
Jury - Ingo Putz (c) Pawel Sosnowski.jpg

INGO PUTZ

Urodził się w 1974 r. w Fuldzie. Studiował biologię, ekologię krajobrazu oraz edukację muzyczną w Oldenburgu (dyplom z biologii uzyskał w 2003 roku). W latach 1996-2004 pracował jako aktor, reżyser, muzyk, a od 2002 r. na stanowisku kierowniczym w Oldenburskim Teatrze Uniwersyteckim OUT oraz na scenie niezależnej w Oldenburgu. 

W latach 2004-2007 Putz był asystentem w Teatrze Państwowym w Oldenburgu. Od 2007 roku jest niezależnym reżyserem i aktorem, pracował jako reżyser m.in. w Teatrze Państwowym w Oldenburgu, Teatrze Krajowym w Linzu, Teatrze Państwowym w Cottbus, Teatrze w Kilonii, Teatrze Palatynatu w Kaiserslautern i Teatrze MIejskim w Bremerhaven.

W sezonach 2016/17 do 2018/19 kierował sekcją młodych w Teatrze w Konstancji (JTK). W tym czasie rozszerzył kontakty ze szkołami i Uniwersytetem w Konstancji, pracował z gośćmi z zagranicy, m.in. z Grenlandii, a także wystawiał duże produkcje wieczorne, takie jak Jesus Christ Super Star.

Wyreżyserował ponad 50 spektakli dla widzów w wieku od 3 do 99 lat; wystawiał zarówno klasyczne utwory, jak i liczne światowe premiery, m.in. autorstwa Thomasa Kocka, Caren Jeß, Thomasa Arzta i Johna von Düffela.

W 2007 roku został wymieniony w corocznym magazynie theaterheute w kategorii „najlepszy młody artysta/najlepszy reżyser”, a w 2014 roku otrzymał nagrodę im. Rolfa Maresa w Hamburgu za spektakl „Leonce i Lena”, a w 2018 roku nagrodę im. Moniki Bleibtreu za „Buten vor de Döör“ (oba spektakle zrealizował w Ohnsorg Studio/Hamburg).

Od sezonu 2021/2022 jest dyrektorem Teatru im. Gerharta Hauptmanna.

Jury - TOMASZ JĘKOT.jpg

TOMASZ JĘKOT

Dramatopisarz, dramaturg, tłumacz. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz Laboratorium Dramatu w Warszawie. Debiutował w wałbrzyskim teatrze spektaklem „Shoa Show” w reżyserii Awiszaja Hadari, w 2011 roku. Autor tekstów, adaptacji, dramaturg spektakli. Był również koordynatorem, dramaturgiem i współreżyserem spektaklu „100% KRAKÓW” w produkcji RIMINI PROTOKOLL, a także autorem katalogu „100% KRAKÓW. Nasze miasto na scenie!” wydanego w ramach projektu. Znany z głośnych adaptacji wielkiej literatury, które powstały we współpracy z Sebem Majewskim: „Noce i dnie. Tom IV nie wiem o czym jest jutro” w Teatrze W. Bogusławskiego w Kaliszu oraz „Chłopi” spektakl dyplomowy Wydziału Aktorskiego w AST im. S. Wyspiańskiego filia we Wrocławiu.

Tomasz Jękot od 2018 roku pełni funkcję kierownika literackiego Teatru Dramatycznego

im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

jedrzej.jpg
 JĘDRZEJ SOLIŃSKI 

Filolog klasyczny, rusycysta, literaturoznawca. Autor powieści Turysta (2014), O Wschodzie (2017) i Bóle fantomowe (2020). Tłumacz z języka rosyjskiego. Stały współpracownik Centrum Interdyscyplinarnych Badań Relacji między Kulturą Oralną i Piśmienniczą UWr, miesięcznika „Odra” oraz Schlesisches Museum zu Görlitz

bottom of page