top of page
JURY 2021
JURY_Dorotty Szalma (c) Paweł Sosnowski.
DOROTTY SZALMA

Urodzona na Węgrzech Dorotty Szalma jest od sezonu 2013/14 dyrektorką Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau. W latach 2007–2008 kierowała Teatrem Berzsenvi w Szombathelv na Węgrzech.

Dorotty Szalma urodziła się w 1974 roku w Budapeszcie. W latach 1994–1997 studiowała teatrologię i italianistykę w Wiedniu. Następnie w latach 1996–1999 prowadziła teatr w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Od 2000 roku Dorotty Szalma pracuje jako niezależny reżyser. W 2007 roku była także zastępcą dyrektora artystycznego na Uniwersytecie Muzycznym w Mannheim na wydziale opery. W latach 2007–2008 kierowała Teatrem Berzsenvi w Szombathelv na Węgrzech.

Dorotty Szalma pracowała jako reżyserka we Freilichtspiele Bad Bentheim, Deutsches Theater Göttingen, teatrach w Erfurcie, Aachen i Gießen oraz w licznych teatrach węgierskich. Wystawiała takie dramaty jak „Maria Stuart” Friedricha Schillera, „Prezydentki” Wernera Schwaba, „Ostatnia taśma” Samuela Becketta, a także wielokrotnie pracowała nad światowymi i niemieckojęzycznymi premierami. W dziedzinie teatru muzycznego jej portfolio sięga od klasyki Mozarta, takiej jak „Uprowadzenie z Seraju”, po światowe premiery, takie jak „Schiller's Robbers – Rapʻn Breakdance Opera”.

ChristianSchröter_byThomasKopold_kl.jpg
CHRISTIAN H. SCHRöTER
 

Christian H. Schröter jest geografem kultury, reżyserem, pedagogiem teatru i klaunem. Z teatrem związany jest od ponad 20 lat – na scenie, na festiwalach i na ulicy. Jako geograf i mediator kulturowy brał udział w różnych projektach dialogu międzykulturowego na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i w Niemczech. W swojej pracy artystycznej współpracuje m.in. z berlińskim „Circus Sonnenstich”, młodzieżowym teatrem „stellwerk” w Weimarze oraz Związkiem Niemieckich Teatrów Amatorskich, w którym jest mianowanym członkiem federalnej komisji ds. teatru dla dzieci i młodzieży. Angażuje się w tworzenie narodowych i międzynarodowych festiwali teatralnych, takich jak TheaterWelten w Rudolstadt, prowadzi międzynarodowe wymiany młodzieży, takie jak „InterKultour” z Francją, oraz warsztaty na temat różnych form teatru niewerbalnego i badań estetycznych. Obecnie prowadzi międzykulturowe Centrum Thespis w dwujęzycznym Deutsch-Sorbisches Volkstheater w Bautzen.

 JĘDRZEJ SOLIŃSKI 

(ur. 1990 w Zgorzelcu). Filolog klasyczny, rusycysta, literaturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tomsku.  Pracownik UWr. Autor mikropowieści Turysta (2014) i O Wschodzie (2017). Tłumacz z języka rosyjskiego. Redaktor kwartalnika „Metafora”, stały współpracownik miesięcznika „Odra”. Miłośnik dobrego teatru. Mieszka w Jeleniej Górze - Cieplicach. (Do miasta na „W” raz w tygodniu dojeżdża pociągiem).

bottom of page