top of page
DE

Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2023 / Europejskie Spotkania Teatralne

idiom: U ŹRÓDŁA!

 

Pojęcie „źródła” kryje w sobie subtelny, niemal niezauważalny paradoks. Wydaje nam się, że mając przed oczami dany przedmiot lub doświadczając czegoś, dotykamy jego pełni. A jednak – poszukujemy jego źródeł, niekiedy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, kieruje nami niepojęte, nie do końca rozpoznane pragnienie. Żeby nie być gołosłownym – oglądamy w teatrze ot, choćby współczesną inscenizację „Dziadów”. Rozumiemy każde słowo, rozpoznajemy mowę ciała, ba!, przeczytaliśmy mickiewiczowski arcydramat, a jednak –  czy aby na pewno doświadczamy pełni? Czy ograniczając się tylko do zmysłowego hic et nunc, choćby i popartego encyklopedyczną wiedzą, czegoś nam nie brakuje? Czego?

Źródło. Pod pozorem statycznej przedmiotowości – ot, pospolity rzeczownik – kryje w sobie dynamikę, żywiołowość. Źródło bije. Wyjdźmy na chwilę z teatru i powróćmy do przyrodniczej metafory. Do źródła dociera się, płynąc w górę rzeki, pod prąd. Rzeka nie jest źródłu do niczego potrzebna, natomiast bez źródła – rzeka umiera. Nie ma jej. Źródło poznajemy po rzece. Możemy go nie widzieć, możemy nie wiedzieć, gdzie się znajduje (i tak najczęściej bywa), ale dopóki widzimy rzekę, wiemy, że ono istnieje.

Często – może nawet nazbyt często – wydaje nam się, że wiemy, kim i jacy jesteśmy. Wydaje nam się, że wiemy, jaka jest nasza kultura. Wydaje nam się, że wiemy, jak sami siebie mamy opowiedzieć. A jednak tak często popadamy we wzajemne niezrozumienie. I ten brak zrozumienia samego siebie jest dziś sprawą najwyższej wagi. To już druga PESTKA, odbywająca się w cieniu wojennej grozy. Ten, który nie rozumie siebie, który nie wie, kim właściwie jest, któremu zdaje się, że posiada własną historię (a tak naprawdę posiada co najwyżej „historyjkę”, i to jeszcze w większości zmyśloną), napada i niszczy tego, komu chce siłą odebrać to, czego mu brakuje. No właśnie. Czy będzie nadużyciem, jeśli jedną z głównych przyczyn tragedii, jaka spotyka obecnie Ukrainę, nazwiemy właśnie próbą kradzieży źródeł?

A my – czy aby na pewno powinniśmy jednak spoglądać w przeszłość? Jeśli tak – to dlaczego to robimy? Co sprawia, że doświadczając wszystkiego, co tylko oferują nam dzisiejsze możliwości, odczuwamy brak? Czy sztuczna inteligencja, Wikipedia i Netflix sprawiają, że nie chcemy już słuchać opowieści naszych dziadków? Bez czego – nowych technologii czy dawnych opowieści – naprawdę nie da się żyć?

Kultura jest rzeką. Nie czas – o czym przekonuje nas dzisiaj fizyka kwantowa – ale właśnie kultura. Rzadko płynie prosto, od linijki, raczej lawiruje, rozlewa się. Jej zakola przechodzą niekiedy w starorzecza. Starorzecza dziczeją i zaczynają żyć własnym życiem. Taka rzeka jest piękna, jest skarbem. Wystarczy porównać ją do rzek sztucznie regulowanych, rzek, które mają „czemuś służyć”, a które zamieniają się w betonowe autostrady.

Rzeki nie da się zakonserwować, zatrzymać jej biegu. Zatrzymana w biegu rzeka nadal będzie czymś, nie wiadomo czym, ale na pewnie nie będzie już rzeką.

Kultura jest rzeką. A rzeka pozbawiona źródła – umiera.

Porozmawiajmy o tym na PESTCE.

Jędrzej Soliński

 

O NAS

Organizowane rokrocznie kilkudniowe święto sztuki awangardowej aspirujące do prezentacji w Jeleniej Górze najciekawszych zjawisk z nurtu kultury awangardowej i niezależnej. Spektakle, koncerty, wystawy, warsztaty i panele dyskusyjne przyciągają tłumy młodych i starszych miłośników sztuki tworząc niepowtarzalną atmosferę, w którą najlepiej wtopić się osobiście, przyjeżdżając do Jeleniej Góry w czasie festiwalu. Nazwa festiwalu została ‘”wymyślona” przez pomysłodawcę i organizatora imprezy Łukasza Dudę. Rozwinięcie pierwotnej nazwy brzmi: Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej i doskonale oddaje charakter i atmosferę imprezy. Festiwal jest organizowany przy współpracy Jeleniogórskiego Centrum Kultury ze Stowarzyszeniem „Teatr Odnaleziony”.

NASZ 
team!
Gromadzki.jpg
Jarosław Gromadzki
Duda.jpg
Rzeszutek.jpg
Łukasz Duda 
Magdalena Rzeszutek
52932900_294925331188338_643473056848674
Łukasz Rzemiński
Jędrzej Soliński 
Jakub Mieszała
Ryszard Grzywacz
Beata Krop
zdjęcie profilowe Gabriela Stefanowicz.j
Gabriela Stefanowicz 
Kuryś.jpg
Robert Kuryś
Warszewski.jpg
Piotr Warszewski 
Uglanica.jpg
Laura Uglanica 
Syryca.jpg
Danuta Syryca
Izdebski.jpg
Łukasz Izdebski
bottom of page