top of page

03.06.2021 ( CZWARTEK) 

 

Teatr im. C.K. Norwida ul. aleja Wojska Polskiego 38

godz. 18.30

 

NOCNI PŁYWACY, Jose Manuel Mora, reż. Pamela Leończyk, Teatr Nowy Proxima, Polska 

 

Tekst: inspirowane dramatem Jose Manuela Mory

Reżyseria: Pamela Leończyk

Scenografia i kostiumy: Wiktoria Grzybowska

Muzyka: Panilas / Magdalena Sowul

Choreografia: Adrian Koszewski

Światło: Wojciech Kiwacz

Występują: Sylwia Boroń, Maciej Hanczewski, Karol Kadłubiec, Adrian Koszewski, Aleksandra Matlingiewicz, Magdalena Sowul

 

W basenie o zmroku spotyka się grupa ludzi. Wszyscy są na swój sposób wykluczeni, nieprzystający, niewygodni, naznaczeni. Tutaj szukają schronienia. Swojego bezpiecznego miejsca. Wspólnie robią zwykłe rzeczy: jedzą, śpią, rozmawiają, kłócą się i kochają. Każdy na swój pokraczny sposób. Czas rozciąga się i nie jesteśmy pewni jak długo trwa ta pozornie idylliczna izolacja. Nikt tutaj nie wierzy w zmianę, w tolerancyjne, bezpieczne społeczeństwo, gotowe przyjąć ich z powrotem. Jedynym wyjściem wydaje się kolektywny akt złożenia ofiary z siebie. A zbiorowa śmierć nie jest przecież tak dotkliwa jak samotne życie.

Punktem wyjścia do pracy był dramat Jose Manuela Mory pt. „Nocni Pływacy”. Proces prób rozpoczęliśmy od 24-godzinnego spotkania, które określiło kierunek pracy oraz jego specyfikę.

Stworzyliśmy sytuację wyimaginowanej wspólnoty, która przygotowuje się do zbiorowego samobójstwa. Jej członkowie biorą udział w serii rytuałów, mających przygotować ich do śmierci.

Przez 24 godziny aktorzy, aktorki, scenografka, kompozytorka, montażysta oraz reżyserka planowali swój pogrzeb. Proces był rejestrowany, a powstałe materiały wykorzystaliśmy w spektaklu.

Zadajemy sobie pytanie o istotę mechanizmów wykluczania i ich konsekwencje. Czy wspólnota, w której nie ma przemocy jest możliwa? Czy musimy żyć w społeczeństwie, w której wybawieniem wobec odrzucenia jest samobójstwo?

Grupa wiekowa: 15+

Czas trwania: ok. 65 minut

bottom of page