top of page

03.05.2022 (WTOREK)

 

Teatr im. C.K. Norwida ul. aleja Wojska Polskiego 38

godz. 18.00

Ciemna Woda, reż. Ivo Vedral, Nowy Teatr w Słupsku

 

Autor: Amanita Muskaria

Reżyseria: Iwo Vedral

Scenografia: Paula Grocholska

Muzyka: Kuba Orłowski

Choreografia: Natalia Dinges

Obsada: Bożena Borek, Adam Borysowicz (gościnnie), Monika Bubniak, Igor Chmielnik, Paulina Fonferek (gościnnie), Agnieszka Gawlińska (gościnnie), Monika Janik, Krzysztof Kluzik, Aleksander Kurzak (gościnnie), Wojciech Marcinkowski.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty filmu dokumentalnego "Pasja" (The Passion According to the Polish Community of Pruchnik, 2009) Andreasa Horvatha i Moniki Muskały.

W spektaklu wykorzystano utwór „Płyną okręty” zespołu „Hańba!”.

 

Ciemna woda - takie ni to małe, ni to duże, trochę wieś, a trochę miasto - wszędzie i nigdzie. Księdzu w Ciemnej Wodzie marzy się wystawienie Pasji, "czegoś wiecie mega kościelnego, żeby ludzi wciągnąć bo szczerze coraz mniej ludzi przychodzi do kościoła". Burmistrz nie jest przekonany do pomysłu, ale ulega kiedy Ksiądz kusi go wizją dużego artykułu w samym Gościu Niedzielnym. Jezusa zagra Dawid - uczeń miejscowego liceum. To dziwna decyzja, bo Dawida z różnych powodów wielu ludzi w Ciemnej Wodzie nie lubi. Jest obcy, nie ma ojca, stawia się, pyskuje. W końcu ruszają próby, opornie, bo tej Pasji nikt, łączenie z Katechetką, jakoś za dobrze nie zna. Na domiar złego we wsi niespodziewanie zjawiają się Uchodźcy. Co z nimi zrobić? Nie udaje się stwierdzić czy mają laptopy, ponieważ znikają tak nagle jak się pojawili. Dawid prowadzi ich do stodoły za wsią, w pobliżu śluzy, co budzi opór mieszkańców, teraz już postaci Pasji - Kajfasza, Piłata, Faryzeuszy. Gwałtowna burza zalewa stodołę, w której uwięzieni są przybysze. Ciało Dawida mieszkańcy wyławiają z rzeki nieco później.

Co się wydarzyło w Ciemnej Wodzie?

Dlaczego Dawid musiał umrzeć?

I czy to był Dawid, licealista, czy może... ?

Grupa wiekowa: 15 +

Czas trwania: ok. 100 minut

bottom of page