01.05.2022 (NIEDZIELA)
Teatr im. C.K. Norwida ul. aleja Wojska Polskiego 38
godz. 18.00
Wesele, reż. Wojciech Klemm / Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
Tekst: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Wojtek Klemm
Dramaturgia: Tomasz Cymerman
Scenografia: Karolina Mazur
Kostiumy: Julia Kornacka
Muzyka: Rafał Stachowiak
Choreografia: Anna Krysiak
Reżyseria świateł: Natan Berkowicz
Inspicjent: Anna Solarek
Zdjęcia: Tobiasz Papuczys
Występują: Karolina Krawiec-Grzelczak, Katarzyna Janek [g], Anna Mikuła [g] / Dorota Furmaniuk, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Marek Kozak, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Wojciech Świeściak
WESELE Stanisława Wyspiańskiego wydaje się doskonałym probierzem polskich nastrojów obywatelskich, jak również siły i kondycji zespołu aktorskiego. Zależy nam na postawieniu zespołowi wyzwania, które niewątpliwie jest najpoważniejsze od wielu sezonów.
Spektakl jest próbą opowiedzenia tekstem Wyspiańskiego o obecnej polskiej rzeczywistości. Reżyseruje Wojtek Klemm, artysta o polskich korzeniach na stałe mieszkający w Zurychu. Klemm, wraz ze współpracownikami i zespołem, pragnie zapytać, czy świat przedstawiony u Wyspiańskiego nie jest stracony zanim nawet się rozpoczął?
Wesele jest obrzędem połączenia przeciwstawnych sił w celu wytworzenia czegoś nowego; ich przemiany. Po zaślubinach następuje radosne świętowanie, zespolenie wynikające z obowiązku wobec małżonków. Jest się świadkami miłości, która pragnie narodzin. Wiekopomne WESELE Wyspiańskiego odnosi się do obrzędu zaślubin, opowiada jednak zupełnie inną historię. Dlaczego biesiadnicy pragnąc radosnej przemiany, zamierają w chocholim tańcu? Dlaczego u Wyspiańskiego to niezwykłe święto budzi demony i sprowadza na nieświadomą społeczność zagładę?
Twórcy przedstawiają przekorną i nieoczywistą opowieść o naszych narodowych wadach i mitach. Nie uciekają jednak przed autokrytyką i z dystansem i żartem opisują nasze swary. Zespół Szaniawskiego wraz z aktorami teatru tańca konfrontuje się na scenie nie tylko z wizją reżysera i budową świata scenicznego, lecz również z tradycją wystawienia polskiego arcydramatu i z całym dorobkiem kreowania głównych ról.
Wszystko dodaje tekstowi Wyspiańskiego skrzydeł i z dramatu, który „wszyscy znamy i kochamy” czyni prawdziwą sceniczną wypowiedź o nas tu i teraz.
Grupa wiekowa: 15 +
Czas trwania: ok. 125 minut